YDS Danışmanlık

KAYIT OLMADAN ÖNCEKİ YIL

BİR YIL ÖNCE

Bir anne ve baba bir özel okula gelirler,

Biz çocuğumuzu kayıt ettirmek istiyoruz. Derler

İşte bu kısım bütün özel okul kurucularının ve müdürlerinin beklediği önemli andır. Bu aşama yüzlerce veli tarafından tekrarlanınca okul sahipleri ve okul idarecileri çok ama çok mutlu olurlar. Zaten okulu kurma amaçları genel olarak budur, okulu kurmadan bir yıl önce okulla ilgili hazırlıklara planlara, fizibilite çalışmalarına başlarlar, toplantılar yaparak olası senaryoları değerlendirirler. Kurucuların bir okul kurmadan önce belli hedefleri, beklentileri ve planları vardır. Hiçbir kurucu da ben kesin batarım demez, zaten böyle düşünse okulu kurmaktan vazgeçer. Özetle okul sahibinin bu kurumla ilgili beklentileri ve hayalleri vardır. Bunu anlattım çünkü asıl konuya giriş olmasını ümit ettim.

Bir veli çocuğunu özel bir okula kayıt ettirmeden evvel okulla ilgili bazı beklentilere girer. Mesela, benim çocuğumu göndereceğim okul akademik olarak başarılı olsun, der. Veya okul spor alanında iyi olsun belki de okulun yabancı diller alanında iyi olmasını bekler, kim bilir belki okulun havuzunun olmasını da bekleyebilir. Bu gibi beklentiler çok çeşitli olabilir bu beklentileri velilerin eğitim durumları, yaşam tarzları, aile gelenekleri, ekonomik durumu gibi faktörler belirler.

Benim bu yazıdaki amacım velilerin okullardaki aradıkları temel beklentileri değil velilerin bu beklentilerini hangi okulun karşılayacağına nasıl kanaat getirdikleri. Yani veliler bir okula gidip —Biz çocuğumuzu kayıt ettirmek istiyoruz, demeden önceki bir yılda neler yaşıyorlar ve kayıt sürecine nasıl ulaşıyorlar. Hangi olaylar onların kendi okullarını bulmalarını sağlıyor.

Yani kayıt olma aşamasından bir yıl önce.

Hanım sorar, Yaşar bizim çocuğun kreşi bitiyor artık okul çağı geldi ne yapalım.

Baba cevap verir, ablanlar Merve’yi nereye vermişlerdi.

Hanım cevap verir, ablam ……….. kolejine verdi ama hiç memnun değil.

Baba sorar, neden?

 

Hanım cevap verir, çünkü öğretmenler çok gençmiş, acemiymiş yani.

Baba sorar, peki bizim şu üst komşu oğlunu nereye gönderiyor, o gayet güzel şeyler söylüyordu geçen akşam yemekte.

Hanım cevap verir, onlar çocuğu normal devlet okulunda okutuyorlar ama bir özel okulun dil kursu varmış oraya yolluyormuş oğlunu, ondan memnunum dedi yani yolladığı dil kursundan, sadece haftada bir gün gidiyor kursa.

Baba cevap verir; demek ki okul iyi ki memnunlar o okuldan.

Anne sorar; hafta sonu bir gün gittikleri kurstan memnun diye okulun hepsi iyi sayılır mı ki acaba.

Baba cevap verir; ne bileyim canım benim ağabeyimin oğlu Kağan devlet okulunda okudu durumunu görüyorsun ne dil biliyor ne de sınavı kazandı durumu ortada. Ben o Kadar çalışıyorum çabalıyorum sen karar ver okul işine de…

Anne sorar; peki gelecek ay şu bizim komşunun kursundan memnun olduğu koleje gidip bir bilgi alsak mı ne dersin?

Baba cevap verir; sen yarın konuş Arzu ablayla sor bakalım okul nasılmış, fiyatları nedir biliyor muymuş?

Anne cevap verir; tamam canım

Yarın olur…

Baba sorar; ne oldu konuştun mu Arzu ablayla.

Anne cevap verir; evet konuştum okul çok güzelmiş hatta okulda koçluk ve rehberlik çalışmaları bile varmış. Fiyatını tam bilmiyor ama Arzu ablaya demişler ki okuldan; kursa giden öğrenciler için okul kaydını düşünürlerse % 25 indirim bile varmış. Arzu ablaya sordum acaba o indirimi bize de yaparlar mı diye, Arzu abla hafta sonu Emre’yi kursa götürünce soracak müdüre.

Baba cevap verir; bence sen arzu ablayı ara bu hafta sonu Emre kursa giderken sende Merve ile onlarla beraber git hem okulu gez hem de beraber konuşun müdürle.

Anne cevap verir, tamam.

Baba akşam sorar, ne oldu bugün okulda, konuştunuz mu müdürle?

Anne cevap verir, evet konuştuk hatta okulu bile gezdik, Merve de çok beğendi, bize de % 25 indirim önerdiler.

Baba cevap verir, tamam güzelmiş, bayramdan sonra beraber gidelim bakalım o zaman.

Bayram geçer ve o hafta aile okula gider, yetkililerle görüşüp kayıt olmaya çalışırlar…

Yukarıda örneklemeye çalıştığım olay bir ailenin çocukları için okul seçerken ne gibi dış etkilerden etkilendiği genelde harekete geçiş biçimleridir. Tüm velilerde böyle olmasa bile genel olarak buna benzer şekillerde gelişir. Yani veliler çevresindeki insanların yorumlarından ve tavsiyelerinden büyük ölçüde etkilenirler.